Mehmet Akif Cad No:101 Şirinyer Nato Kavşağı /Buca / İzmir Pazartesi - Cuma 09:00-18:00 0(232)487 88 88

Blog

New investigations

Sırt Çantası ile Oluşan Omurga Zedelenmeleri

Sırt çantaları uygun kullanılırsa okul çocukları için okul kitap ve gereçleri taşımada en uygun , popüler ve pratik yoldur. Sırt çantaları yükün vücudun güçlü kasları üzerinde dağıtılması için dizayn edilmiştir. Ailelerin aralıklarla çocuklarının boyun , sırtında ağrı olup-olmadığını sormaları gerekiyor ve eğer ağrının yanı sıra elde uyuşma, karıncalanma varsa gözardı etmeyip kesinlikle uzmana danışmalıdırlar.Sırt çantalaları uygun kullanılmaz ise çocuklarda çeşitli kas , eklem ve sinir zedelenmelerine bağlı olarak ağrı ve uyuşmalar görülebilir.Bel ağrısı: Özellikle çantanın askılarının uzun ve gevşek oluşu durumunda vücudun ağırlık merkezinin arkaya kayması sonucu bel kaslarında aşırı zorlanma ve ağrı meydana gelir, dikkate alınmazsa ileride Hiperlordoza bağlı bel ağrıları oluşur.

Your Health

Kemik Uzatma Ameliyatları

Ana prensip uzatılacak kemiği kesilmesi (yani düzgün bir kırık oluşturulması), sonrasında kesik kemiğin üst ve alt parçalarına vida veya tellerle tutturulmuş, cilt dışına yerleştirilmiş eksternal fikzatör denilen bir cihaz yardımıyla hergün belirli miktarda (ortalama günde 1 mm) aralığı açma esasına dayanır. Uzatma sırasında düzenli kontrollerle açılan aralığı kemiğin doldurup doldurmadığı izlenir. Uzatma sona erdikten sonra açılan aralıktaki yeni kemik dokusunun sertleşmesi beklenir. Bu tamamlanınca eksternal fikzatör çıkarılır. Başka uzatma yöntemleri tanımlanmışsada en sık ve güvenli yöntem yukarıda anlatılan İlizarov yöntemidir. Ancak bazı vakalarda İlizarov eksternal fikzatörü yerine kullanımı ve taşıması daha kolay eksternal fikzatörler İlizarov prensibiyle uzatmalarda kullanılmaktadır.

Researches

Sağlıklı Ayakkabı Seçimi

Bir insan hayatı boyunca binlerce kilometre yol yürür. Bu uzun yürüyüşün büyük bir kısmı ne yazık ki uygun olmayan rahatsız ayakkabılarla yapılır. Çok sıkı, çok geniş ya da yeterli destek sağlayamayan ayakkabılar, ayaklarda, ayak bileğinde, bacaklarda, kalça ve omurga üzerinde istenmeyen strese yol açar. Süregelen bu basınç, ağrı ve yaralanmalara neden olarak; iş, spor ve gündelik hayatta kısıtlama ve engellemeler oluşturur. Uygun olmayan ayakkabılar bunyon (kemik çıkıntıları), nasır ve ayak derisinde kalınlaşma, parmak şekil bozuklukları (çekiç parmak gibi), plantar fasiit (topuk dikeni), ayak kemiklerinde stres kırıkları ve daha pek çok sorunlara neden olur. Ayakla ilgili pek çok problem kişinin ayağına, vücut biçimine ve hayat tarzına uygun ayakkabılar kullanılarak önlenebilir